pro-pasja

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wydział Instrumentalny Jak zacząć Zaczynamy cz. 1 skrzypce

Zaczynamy cz. 1 skrzypce

 

Skrzypce

 

Są instrumentem z rodziny instrumentów smyczkowych ( ponieważ dźwięk wydobywany jest głównie za pomocą smyczka ). Jako instrument solowy pełni raczej funkcję melodyczną ( najczęściej grana jest na skrzypcach melodia ), z towarzyszeniem harmonicznego akompaniamentu (np. fortepianu, orkiestry lub innych instrumentów ).

Skrzypce są instrumentem bardzo szeroko stosowanym. Jako przedmiot są małe, lekkie, delikatne, a ich „siła” wprost niesamowita. Ich czarodziejski niemal ton potrafi wzruszać i bawić, a możliwości techniczne i różnorodność wydobywanego dźwięku wydają się być nieskończone. Ograniczane jedynie możliwościami technicznymi wykonawcy.

 

Co zrobić by rozpocząć grę na skrzypcach ?

Pierwszym krokiem jest oczywiście nabycie instrumentu. Istotnym jest, aby dbać odpowiedni rozmiar instrumentu – dopasowany do grającego. W jaki sposób ? To w zasadzie dość proste. Należy stanąć prosto, wyciągnąć lewą rękę całkowicie prostą w bok, tak by utworzyła kąt prosty z korpusem i zmierzyć jej długość najlepiej kogoś poprosić o pomoc). Mierzymy od środka dłoni całe ramię, aż do szyi. Teraz zapoznaj się z opisem poniżej i wszystko będzie jasne.

Rozmiary skrzypiec od największego:

4 / 4 (całe skrzypce)         – 58,42 cm lub więcej 

3 / 4 (trzy czwarte)           - 55,88 cm

2 / 4 (połówki)                 - 50,80 cm

1 / 4 (ćwiartki)                 - 45,72 cm

1 / 8 (ósemki)                  - 40,64 cm

1 / 16 (szesnastki)            - 35,56 cm

1 / 32 (trzydziestodwójki) – 33,00 cm

Jeżeli długość ręki (ramienia) grającego wypada gdzieś pomiędzy wartościami z tabeli, wybieramy skrzypce większe.

Aby sprawdzić czy skrzypce będą pasowały bez miarki to po prostu złap je prawidłowo, wyprostuj w łokciu lewą rękę i dłonią obejmij ślimaka. Jeśli możesz to zrobić to oznacza, że kiedy złapiesz szyjkę skrzypiec w najniższej pozycji, to twoja lewa ręka będzie ugięta w łokciu, ale nie będzie dotykała twojego lewego boku. Jeśli tak będzie tzn. że jest OK.

www.pro-pasja.pl

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com