pro-pasja

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Artykuły Wokalny Wydział Jak śpiewać - nauka w domu

Jak śpiewać - nauka w domu

Email

Rozmowa z Martą Fajkowską

 

 

Jesteś autorką e – lekcji dla początkujących wokalistów. Lekcje rozsyłane są mailowo. Skąd pomysł na taki sposób zachęcania do nauki śpiewania?

 

Taki pomysł powstał trochę na przekór postawie "wiem, ale nie powiem" i drugiej skrajnej "nie wiem, ale mówię". Jestem przekonana o tym, iż jest wiele osób zaintereswanych śpiewaniem – z różnych powodów oczywiście. Nie każda z tych osób ma możliwość uczęszczania na treningi wokalne (zajęcia) i wiele spośród tych osób – czego dowodem jest duże zainteresowanie e – lekcjami – nie wie nawet czego i gdzie poszukiwać w internecie. Dlatego właśnie taki był początek pomagania tym, którzy nie wiedzą od czego zacząć.

 

Czy nauka śpiewu w domu jest dobrym początkiem dla początkujących?

 

Każdy początek jest dobry, zwłaszcza gdy realizuje się w ten sposób swoje marzenia i pasję. Na początkowym etapie praca w domu, to przede wszystkim zapoznanie się z teorią, poznanie własnego aparatu wokalnego – jak jest zbudowany i jak pracuje. Ważnym jest także, aby zgłębić teoretycznie na początku, czym to śpiewanie jest i jak powinno się nad tym pracować

 

Co jest potrzebne do nauki w domu?

 

Przede wszystkim potrzebna jest chęć, świadomość tego, że trening wokalny to praktycznie nieskończony proces wymagający wytrwałości. Jeśli mówimy o kimś, kto naprawdę nie ma pojęcia o technice śpiewania i chce zapoznać się z tym sam, musi przede wszystkim umieć odróznić, które z informacji w internecie pochodzą od innych uczących się (i nie zawsze są trafne), a które od profesjonalistów. Ułatwiając sobie tę drogę może po prostu skorzystać z e – leckji, a w razie jakichkolwiek pytań zadać nam je na naszym forum. Dla tych, którzy wiedzą już jak ćwiczyć przygotowaliśmy także rozśpiewki, a już niebawem ukażą się kolejne materiały szkoleniowe dla wokalistów.

 

Można spotkać wiele nagrań na You Tube i na forach, początkujących wokalistów. Czy nagrywanie siebie i publikowanie w sieci pomaga ćwiczącym?

 

Jako zawodowy muzyk z całym przekonaniem muszę powiedzieć, że nagrywanie siebie, to wspaniały element treningu. W przypadku osób śpiewających ma to ogromne znaczenie. Śpiewając słyszymy siebie inaczej niż słyszą nas inni. Wsłuchując się we własne nagranie, stajemy się odbiorcą, słuchaczem, krytykiem, możemy usłyszeć utwór tak jak go słyszą inni. Oczywiście i tak każdy to nagranie będzie słyszał inaczej, ale to jest już bardziej obiektywna forma słuchania tego jak śpiewam – bo tylko słysząc siebie, dowiadujemy sie nad czym powinniśmy jeszcze popracować. Co do publikowania w sieci swoich nagrań, to jest to już bardziej związane z chęcią konfrontacji, czy to co robię wzbudza jakieś emocje. Może też służyć np. promocji, ale to już całkiem inny temat.

 

Co ma zrobić ćwiczący, który nie chce publikować swojego nagrania na forum czy też swoich ćwiczeń?

 

Odpowiedź wydaje sie być oczywista – po prostu nie publikować nagrania. Jeśli jednak chodzi o to co ma zrobić taka osoba, która mimo wszystko chciałaby, aby jej nagranie zostało przez nas ocenione, bez ujawniania się na forum (jest takich osób całkiem sporo), to mogą one przesyłać swoje nagrania do nas na e-maila.

 

Jaką pomoc oferujesz tym, którzy korzystają z twoich lekcji?

 

Same lekcje mam nadzieję, są już pomocne. Zresztą wykorzystano je również na innych forach wokalnych. Każdy kto z nich korzysta ma mozliwość zadawania pytań na naszym forum. Zawsze staram się bardzo rzetelnie odpowiadać na każde pytanie (nawet te poza forum). Zdaję sobie sprawę z tego, że nie dla każdego, wszystko jest super zrozumiałe – zwłaszcza jeśli ktoś uczy się rzeczywiście od podstaw i nie ma żadnego przygotowania. Jeśli ktoś zwróci sie do mnie o pomoc w treningu zawsze chetnie pomogę. Ponadto tworzę cały czas nowe pomoce i środki dydaktyczne, które będą niebawem dla wszystkich dostępne.

 

Co chciałabyś powiedzieć wszystkim tym, którzy chcą uczyć się śpiewać?

 

Przede wszystkim osobiście będę się bardzo cieszyć, że chcą się tej sztuki uczyć. Uważam bowiem, że jest to fantastyczna forma wyrazu artystycznego. Można nauczyć się wielu rzeczy, które przydadzą się w całym życiu – nie tylko w śpiewaniu. Chciałabym także, abyście wszyscy pamiętali, że jeśli czegoś naprawdę chcecie to będziecie to mieli, zdobywanie umiejętności zależy od waszego zaangażowania. Śpiewanie jest sztuką, w której jesteście całkowicie niepowtarzalni, więc nie macie żadnej konkurencji. Jest więc tylko to co kochacie i wasze przekonania na swój temat. Trzymam kciuki.

 

Na pytania odpowiadała Marta Fajkowska trener wokalny.

 

Zespół Pro-Pasja

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Artykuły przegląd

Śpiewanie dla dorosłych

Śpiewanie dla dorosłych

Co to jest śpiewanie ?Dla mnie - to świetny sposób wyrażania emocji.Wielką sztuką jest tworzyć odpowiednie emocje. Udaje się to w zasadzie... [More...]

Wydział Wokalny

Wydział Wokalny

Ten dział w całości poświęcamy tym, którzy lubią śpiewanie. Zarówno tym, którzy tylko słuchają jak ktoś śpiewa, jak i tym, którzy... [More...]

Śpiewanie a emocje

Śpiewanie a emocje

Śpiewanie to świetna forma wyrazu. Zresztą wszystkie formy artystyczne - tak i ta - połączone są nierozerwalnie z emocjami. Możliwość... [More...]

Przygoda ze śpiewaniem

Przygoda ze śpiewaniem

Śpiewanie to przyjemność. Śpiewanie to sztuka.Śpiewanie to umiejętność.Śpiewanie to PASJA. Bez względu na to, które z powyższych zdań... [More...]